NELER YAPILDI

  ERGUVAN BAYRAMI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER

1.GÜN

-Cuma Namazı’nda il müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın Emir Sultan ve Erguvan üzerine  verdiği vaaz ile başladı.

-Safiyüddin Erhan tarafından Evrad-ı Şerif ve dua yaptırıldı.

-Vali Bey, Protokol ve Dervişlerle Emir Sultan Hazretlerinin türbesi ziyaret edildi.

-Ayetel Kürsi okunarak Hitam Niyazı (son dua) yapıldı.

-Emir Sultan Meydanı’nda resmi açılış gerçekleştirildi.

-Safiyüddin Erhan tarafından hazırlanan 2000 kişilik Köfteli Çorba halka ikram edildi.

-Belediyemiz tarafından hazırlanan Erguvan Kolonyası  halka hediye edildi.

-Bursa’ ya dair eski fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi gezildi
-Yıl-Mek birimi Hat, Ahşap Yakma, Kaligrafi,Ebru  ve Çini kurslarımızın hocaları tarafından atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

-Emir Sultan Camii Müezzini Hafız Recep Durmuş tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

-Sevilen şair ve sanatçı Dursun Ali Erzincanlı’ nın moderatörlüğünde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz ile “İslam’ın Yayılması ve Yaşanmasında Mutasavvıflar” konusu üzerine sohbet gerçekleştirildi.

-Dervişler ile Mehmet Öncel’ in konseri gerçekleştirildi.


2.GÜN

-Bursa’ ya dair eski fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi devam etti.

-Yıl-Mek birimi Hat, Ahşap Yakma, Kaligrafi,Ebru  ve Çini kurslarımızın hocaları tarafından yapılan atölye çalışmaları devam etti.

-Erguvan Sohbetleri’nde Emir Sultan Camii İmam Hatibi Dr. Mustafa Baki Efe’nin moderatörlüğünde Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyeleri Prof.Dr. Mustafa Kara ve Prof.Dr. Hüseyin Algül  “Emir Sultan ve Erguvan Faslı” konu başlığı altında bilgilerini halkımıza aktardılar.

-Halkımıza belediyemiz tarafından Erguvan kolonyası  ve Prof Dr. Hüseyin ALGÜL ile Prof.Dr. Mustafa KARA tarafından yazılan “Emir Sultan ve Erguvan Faslı” adlı kitap hediye edildi.

 

3.GÜN

- Bursa’ ya dair eski fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi devam etti

-Yıl-Mek birimi Hat, Ahşap Yakma, Kaligrafi,Ebru  ve Çini kurslarımızın hocaları tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmaları üçüncü gün de halkın yoğun ilgisi altında devam etti.


-Öğle Namazı sonrası Emir Sultan Camii içinde muhterem hocalarımız Mesut Topçuoğlu,Hüseyin Yavuz,Mahmut Şevket Öztürk ve Eyüp İlhan tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi.

-İkindi namazı öncesinde ise Çocuklar için Hacivat Karagöz gösterisi yapıldı.

-Halka kolonya hediye edildi.

-İkindi namazı  öncesinde Emir Sultan Camii içinde AKİF’İN MEVLİD KIRAATİ gerçekleştirildi. Mevlid Programında Kıymetli hocalarımızdan Şemseddin Çoban,Eyüp İlhan ve Ulucamii Müezzini Bilal Aydın tarafından Mevlid, Emir Sultan Camii Müezzini Hafız Recep Durmuş tarafından  Kur’an –ı Kerim Tilaveti, Mesut Topçuoğlu tarafından da kaside okundu. Mevlidin sonunda duayı   ise Emir Sultan Camii İmam Hatibi Dr. Mustafa Baki Efe  yaptırdı.

-Mevlidin akabinde halka lokum ve Erguvan Kolonyası ikram edildi.

-İkindi namazı kılındıktan sonra Anneler Günü dolayısıyla Yıldırım Belediyesi Değirmen Gençlik ekibi tarafından Emir Sultan Meydanı’ndaki annelere Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz adına gül hediye edilerek Anneler Günü kutlandı.

-Erguvan Bayramının üçüncü gününün akşam kuşağında Erguvan  Sohbetleri’nin üçüncüsü gerçekleştirildi.Emir Sultan Camii İmam Hatibi Dr. Mustafa Baki Efe’nin moderatörlüğünde Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Hasan Basri Öcalan ile “Buhara’dan Bursa’ya Gelen Sultan”  konusu üzerine sohbet gerçekleştirildi.

-Son olarak Ahmet Şahin ve Orkestrası tarafından Sufi Müzikler Konseri  halka sunuldu ve üç günlük ERGUVAN BAYRAMI programı bu şekilde tamamlanmış oldu.

Sabit Telefon : 444 16 02

Adres : Şükraniye Ahmet Taner Kışlalı Meydanı No:, D:2, 16330 Yıldırım/Bursa